پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مهار آتش سوزی در رویشگاه جنگلی پسته خواجه کلات (صدا وسیما)
بازدید : 7 30 تير 1399 ساعت 7:46 شماره :75025
بخشی از منابع طبیعی رویشگاه جنگلی پسته خواجه شهرستان کلات طعمه حریق شد
مهار آتش سوزی در رویشگاه جنگلی پسته خواجه کلات (صدا وسیما)
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ؛حسن محمدزاده رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات به خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی گفت: طی عملیات گشت و کنترل حفاظتی همکاران یگان حفاظت و ارسال گزارش مربوطه توسط دیده بان حریق مستقر در منطقه جنگل خواجه مبنی بر وقوع حریق، ماموران یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات و مشارکت مردم و ماموران اداره حفاظت محیط زیست آتش مهار و خاموش شد.

محمدزاده افزود: برابر بررسی‌های بعمل آمده آتش سوزی به دلیل بی توجهی افراد فرصت طلب و سودجو که از روستا‌های مختلف حاشیه جنگل بدون توجه به قانون و دور از چشم ماموران یگان حفاظت مبادرت به برداشت پسته جنگلی و روشن کردن آتش جهت چای نموده بودند.

وی و گفت: حدود ۷ هکتار از اراضی زیر اشکوب رویشگاه جنگلی پسته خواجه شهرستان کلات با پوشش علفی و انباشت گیاهی بالا از انواع گیاهان و گراس‌های علفی یکساله طعمه حریق شد .

در این آتش سوزی که از نوع سطحی و گذرا بوده و خسارت وارد شده مربوط به پوشش گیاهی زیر اشکوب رویشگاه است  و خسارتی متوجه خاک و درختان جنگلی پسته نشده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات گفت: با توجه وضعیت توپوگرافی منطقه و صعب العبور بودن جاده‌ها و نبود راه دسترسی در شیب‌های بالا جنگل و از طرفی فصل جمع آوری و برداشت محصول پسته جنگل خواجه و از آنجا که همه ساله با فرا رسیدن فصل گرما و خشک شدن پوشش گیاهی عرصه‌های طبیعی به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در طبیعت شاهد وقوع حریق در سطح جنگل‌ها و مراتع کشور هستیم، لازم است مردم  ضمن حفظ هوشیاری، به موارد و هشدار‌های ایمنی واقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از وقوع حریق توجه کنند.

محمدزاده افزود: با خشک شدن پوشش گیاهی در عرصه‌های طبیعی، انجام هرگونه بی احتیاطی میتواند فاجعه بار باشد حتی یک بطری شکسته شیشه‌ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می‌تواند نور خورشید را متمرکز و ایجاد آتش سوزی نماید.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :