پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - روستای کرناوه شهرستان کلات طعم شیرین عملکرد سد زیر زمینی را چشید
بازدید : 9 20 مهر 1400 ساعت 11:49 شماره :89667
بدنبال تقدیر و تشکر خودجوش روستاییان:
روستای کرناوه شهرستان کلات طعم شیرین عملکرد سد زیر زمینی را چشید

 به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ، روستای کرناوه شهرستان کلات طعم شیرین عملکرد سد زیر زمینی کرناوه را چشید.

مجید بهشتی سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفظ آب های تحت الارض و زیر زمین بویژه آب هایی که با شیب ثقلی زمین از مرز خارج می شود. رودخانه فصلی روستای کرناوه شیرینی که در صفر مرزی با کشور ترکمنستان واقع شده است و همه ساله میلیون ها متر مکعب آبی که باید صرف کشاورزی روستا شود بصورت زیر زمینی از دسترس خارج و به کشور همسایه می رود بدین منظور و با انجام مطالعات دقیق و بررسی های کارشناسانه در حوزه آبخیز بالا دست به وسعت بیش از 5900 هکتار که بعمل آمد اقدام به احداث سد زیر زمینی با هدف جلوگیری از خروج آب های زیر زمین گردید.

بهشتی ادامه داد اجرای این اقدامات از سال 97 آغاز و پس از 2 سال تلاش بی وقفه در سال 99 به اتمام رسید که ما حصل این اقدام سازنده منجر به آبدار شدن قنات مخروبه روستای کرناوه شیرین گردید.

وی اضافه کرد با اجرای این سد هرسال بالغ بر 845000 متر مکعب آب استحصال و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات خاطر نشان کرد این اقدام موجب گردید کشاورزان با 150 هکتار زمینی که زیر کشت انواع محصولات زراعی شامل ذرت ، چقند قند، پنبه، پیاز بروند موجی از خوشحالی در رونق کشاورزی ، دامپروری و استفاده مطلوب از آبی که هدر می شد بدنبال داشت و هم اکنون کشاورزان روستا بصورت خودجوش اقدام به ارسال پیام تقدیر و تشکر از اداره منابع طبیعی و ابخیزداری بخاطر احداث سد زیر زمینی نمودند.

بهشتی گفت: هزینه های سد طی 4 قرارداد بالغ بر 1/177 میلیارد تومان بوده که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین و پرداخت شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :