پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مادر محیط زیست ایران درگذشت
بازدید : 28 18 آبان 1400 ساعت 13:44 شماره :90549

مادر محیط زیست ایران درگذشت

 مه لقا ملاح، مادر محیط زیست ایران در صد و چهارسالگی درگذشت.


به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مه لقا ملاح، بنیان‌گذار سازمان غیردولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» که از وی به عنوان «مادر محیط زیست ایران» یاد می‌شود، صبح امروز دارفانی را وداع گفت.


ملاح زاده ۳۱ شهریور ۱۲۹۶ در نوکنده بود. و بعد از تحصیل در فلسفه و علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی در دانشگاه تهران مدرک فوق‌لیسانس علوم اجتماعی گرفت و برای ادامهٔ تحصیل به پاریس رفت و در سوربن علوم اجتماعی خواند و با مدرک دکترا به ایران بازگشت.

 او در فرانسه دورهٔ کتاب‌داری را نیز در کتاب‌خانه ملی فرانسه گذراند. در بازگشت به ایران در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول کار شد و بعد از مدتی در سال ۱۳۴۷ به ریاست کتابخانهٔ مؤسسهٔ تحقیقات روان‌شناسی برگزیده شد.

وی پس از بازنشستگی تمام وقت خود را در راه مبارزه برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست گذاشت.

مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاهی علاقه‌مند به محیط زیست سازمان غیردولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست» را بنیان گذاشت. این سازمان در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۴ رسماً اعلام موجودیت کرد.

اکنون ۱۶ شعبه از این سازمان غیردولتی در استان های مختلف دایر است.

از مه‌لقا ملاح مقالات متعددی دربارهٔ آلودگی محیط زیست و شیوه‌های مبارزه با آن در نشریات گوناگون منتشر شده‌است.

*روابط عمومی  سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نوبه خود درگذشت سرکار خانم دکتر مه لقا ملاح را خدمت خانواده وی و تمامی دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی کشور تسلیت عرض می‌کند

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :