پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - شهرستان تایباد
شهرستان تایباد
 

بیوگرافی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تایباد

نام و نام خانوادگی : محمد رضا علیپور

ارتباط با ما : 05154521244

1- معرفی و اطلاعات عمومی شهرستان تایباد

این شهرستان یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی است .بر اساس سرشماری سال 1395  جمعیت این شهرستان 117564نفر می باشد . مساحت این شهرستان حدود 3032 کیلومتر مربع بوده که حدود    2/5درصد مساحت کل استان را بر خود اختصاص می دهد.

این شهرستان دارای 2 بخش مرکزی و بخش میان ولایت و 3 شهر تایباد ، مشهد ریزه و کاریز و 4 دهستان پایین ولایت و کرات در بخش مرکزی و دشت کرات در کوهسنگی در بخش میان ولایت می باشد .

حداکثر ارتفاع از سطح دریا در این شهرستان 806 متر می باشد متوسط میزان بارندگی در دوره 20 ساله ( 1354 تا 1374 ) شهرستان 180/5 میلی متر و متوسط درجه حرارت16/4درجه سانتی گراد می باشد .تایباد اقلیمی معتدل مایل به گرم دارد و از نظر بارندگی در زمره مناطق خشک به شمار می آید و باد های معروف 120 روزه سیستان نقش مهمی در خشکی هوای منطقه دارد بیشترین دمای اندازه گیری شده 47/5 سانتی گراد و کمترین آن 24 درجه سانتی گراد زیر صفر اندازه گیری شده است .بیشترین بارندگی در ماه های بهمن ، اسفند و فروردین صورت می گیرد  . این شهرستان از شمال با تربت جام ، و از جنوب به خواف از شرق به کشور افغانستان و از غرب و جنوب غربی با شهر باخرز همجوار می باشد .

2-پراکنش عرصه های قابل فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری شهرستان تایباد

وسعت عرصه های دارای پتانسیل و قابل فعالیت جهت اجرای اقدامات آبخیزداری بیش از69000 هزار هکتار نزدیک به 22% در صد مساحت شهرستان می باشد این عرصه ها عموما در اراضی شیب دار و مناطق کوهستانی قرار دارند و منابع آبی این مناطق عمدتا قنات و چشمه می باشد و بیشتر کتنون جمعیت روستایی و همچنین عرصه های سیل خیز شهرستان نیز در این مناطق قرار دارند .

3- وضعیت پتانسیل سیل خیزی شهرستان تایباد

طبق بررسی نقشه های پتانسیل سیل خیزی استان حدود 70% درصد مساحت شهرستان دارای شدت سیل خیزی نرمال ( خیلی کم و کم ) و معادل30% درصد مساحت شهرستان دارای شدت سیل خیزی فوق بهرانی ( زیاد ) می باشد.

4- پراکنش وضعیت اراضی منابع طبیعی و کشاورزی شهرستان تایباد

وضعیت اراضی منابع طبیعی و کشاورزی شهرستان بصورت اراضی کشاورزی ، مراتع ، جنگل های دست کاشت بیشه زار، درختچه زار به تفکیک در جدول ذیل نشان داده شده است .

جدول پراکنش وضعیت اراضی منابع طبیعی شهرستان تایباد ( هکتار )

اراضی کشاورزی

جنگل های دست کاشت    ( تاغزار )

جنگل های طبیعی بیشه زار و درختچه زار

مرتع

پدیده های بیابانی فاقد پوشش گیاهی

53530

9500

1280

148470

43250

5- معرفی حوزه های آبخیز شهرستان تایباد

شهرستان تایباد دارای 3 حوزه اصلی می باشد

1-حوزه آبخیز شیزن و سمنگان با مساحت کل 7920 هکتار

2- حوزه پشته و ایله به مساحت 3627 هکتار

3- حوزه کرات به مساحت 9500 هکتار

6-وضعیت و پراکنش کانون های بحران در شهرستان تایباد

کانون بحران حاجی آباد با مساحتی در حدود 17908 هکتار در حدود 10 کیلومتری ظلع شرقی و جنوب شرق شهر تایباد و موازی با کشور افغانستان واقع شده است به عنوان یکی از کانون های فرسایش بادی که اثرات محیطی بسزایی به خصوص از جهت ایجاد گرد خاکهای فصلی در منطقه ایجاد می کند مطرح می باشد که تا کنون حدود 9000 هکتار از این کانون با گونه های تاغ و آتریپلکس نهال کاری گردیده است .

7- پراکنش گیاهان داروئی

شهرستان تایباد به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی خاص و موقعیت جغرافیایی ویژه شرایط مطلوب را برای رشد برخی گونه های خاص و ویژه گیاهان دارویی از جمله زعفران ، زیره سبز ، گل محمدی ،کتیرا ، سنبل الطیب ، آویشن ، را فراهم آورده است.

8-دروازه ی ورودی کشور افغانستان از طریق  گمرک دوغارون

شهرستان تایباد به دلیل هم مرز بودن با کشور افغانستان در مرز دوغارون از اهمیت بسیار بالایی برای مبادلات کالا برخوردار است .در سال 1389 منطقه ویژه دوغارون به مساحت 7800 هکتار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که به دلیل قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدور های بین المللی و وجود گمرک دوغارون با بیش از 100 سال قدمت ، تنها مرز رسمی کشورمان با مرز افغانستان بوده که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز نموده است از دیگر مزایای این منطقه می توان به فاصله نزدیک مرز ( 120 کیلومتری ) با ولایت هرات که کانون مبادلات و فعالیت های اقتصادی افغانستان می باشد اشاره کرد .

چاپ | ارسال به ديگران  |