شه" />  شه" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - داورزن
داورزن
 

شهرستان داورزن

 شهرستان داورزن با مساحت بالغ بر 235000 هکتارمی باشد. شهر و بخش داورزن با وسعتی معادل 2873 کیلومترمربع درغرب شهرستان سبزوار واقع گردیده که از شمال به کوههای داورزن (کوه گر) که خط مرزی شهرستان جغتای می باشد، ازجنوب به بخش روداب و از شرق به بخش مرکزی (سبزوار- مشهد) و از غرب به شهرستان شاهرود محدود می شود. این شهر میقات و مبدا ورود زائران امام هشتم (ع) از محور غرب کشور بوده ومرز بین استان سمنان و خراسان رضوی تلقی می گردد. این شهرستان دارای سه دهستان : باشتین، کاه و مزینان وبه دو بخش مرکزی و باشتین تقسیم و دارای40 روستا می باشد. مرکز آن شهر داورزن که در بین دوشهرسبزوار 75کیلومتر و شاهرود 185 کیلومتر و تا مرکز استان مشهد مقدس 300 کیلومتر می باشد.

شرایط اقلیمی

   اقلیم این شهرستان بر اساس سیستم طبقه بندی دومارتن خشک بیابانی سرد و بر اساس سیستم طبقه بندی امبرژه خشک سرد می باشد. متوسط بارش سالانه شهرستان 205 میلی متر، متوسط درجه حرارت سالانه 17 درجه سانتیگراد و حجم رواناب سالانه این شهرستان 34/9 میلیون متر مکعب می باشد.

پتانسیل شدت سیل خیزی شهرستان داورزن:

   بر اساس نقشه های پتانسیل سیل خیزی استان، حدود 99/47 درصد مساحت شهرستان دارای شدت سیل خیزی نرمال (خیلی کم و کم)، معادل 0/36درصد مساحت دارای شدت سیل خیزی بحرانی (متوسط) و معادل 0/15 درصد درای شدت سیل خیزی فوق بحرانی (زیاد) می باشد.

پراکنش عرصه های قابل فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری شهرستان داورزن:

   وسعت عرصه های دارای پتانسیل و قابلیت جهت اجرای اقدامات آبخیزداری بیش از 148000 هکتار حدود 61 درصد مساحت شهرستان می باشد. این عرصه ها عموماً در راضی شیبدار و مناطق کوهستانی قرار دارد و منابع آبی این مناطق عمدتا قنات و چشمه می باشد و بیشتر کانون جمعیت روستایی و همچنین بیشتر عرصه های سیل خیز شهرستان در این مناطق قرار دارد.

   وضعیت مطالعات آبخیزداری و آبخوان داری شهرستان داورزن:

   در سه حوزه آبخیز شهرستان مطالعات آبخیزداری و آبخوان داری صورت گرفته است:

ردیف

نام حوزه

مساحت (هکتار)

سال مطالعه

وضعیت

1

صدخرو ـ کلاته سادات

5605

1373

در دست اجرا

2

مهر

5074

1388

در دست اجرا

3

فاز میانی داورزن

343

1389

در دست اجرا

 

اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان داورزن:

   با توجه به استقرار اکثر ادارات دولتی در شهرستان داورزن و با مساعدت و پیگیری فرمانداری محترم شهرستان و نیز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی این اداره در مهرماه سال 1395 تاسیس گردید و نظر به اهمیت موضوع منابع طبیعی چه از نظر توسعه این منابع از قبیل جنگلکاری، مرتع ، آبخیزداری، و... و چه از نظر حفاظت اراضی ملی و دولتی و نیز تخصیص اراضی به سرعت این اداره تجهیز و نسبت به خدمات رسانی به مراجعین محترم اقدام گردید.

چاپ | ارسال به ديگران  |